"Az én asztalomhoz odaült az angyal" - Peskó Zoltán életpályája
Peskó Zoltán 1937-ben született Budapesten. A polgári családban felnőtt gyermek diákéveit a híres fasori gimnáziumbantöltötte, amely sok kiváló művészt és tudóst indított el pályáján hazánkban. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán 1962-ben szerzett diplomát, majd a Nemzeti Színházban dolgozott karmesterként és zeneszerzőként. Tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán is. Legelső szárnypróbálgatásait maga Kodály Zoltán és Illyés Gyula érdeklődése kísérte.
1964-ben elhagyta Magyarországot, tanulmányait Olaszországban és Svájcban folytatta. A magyar fiatalember, felkészültségével, szorgalmával, megnyerő egyéniségével kivívta Európa legjobb zenekarainak és dalszínházainak az elismerését. Viszonylag rövid idő alatt az egyik legkeresettebb karmester lett.
Zeneszerzést Gottfredo Petrassitól tanult (kinek tanítványa volt többek között Ennio Morricone). Karmester-kurzusokon Celibidache (a Berlini, Müncheni és Stuttgarti Filharmonikusok vezető karmestere), Pierre Boulez (a XX. század zeneművészetének egyik legkiemelkedőbb alakja, zeneszerző, karmester, tanár, író és kutató) és Franco Ferrara (a XX. század Mozartjaként aposztrofált tehetség, aki 9 évesen hegedűművész, zongoraművész, orgonaművész és zeneszerző volt, 13 évesen Bruno Walter és Toscanini keze alatt koncertmesterként dolgozott) tanítványa volt.
Peskó Zoltán 1966-73 között a nyugat berlini Deutsche Staatsoper karmestereként Lorin Maazellel dolgozott együtt, emellett a Hochschule für Musik tanára volt. 1970-ben debütált a milánói Scalában, majd operaelőadásokat és koncerteket vezényelt szerte a világban olyan zenekarok élén, mint a Berlini Filharmonikusok (a Berlini Filharmonikusokat csak a legnevesebb külföldi karmesterek vezényelik, többek között Haitink, Barenboim, Rattle, Ozawa, Harnoncourt, Muti, Carlos Kleiber, Mehta, Jansons, Wandt, a magyar karmesterek közül eddig Fischer Iván és Peskó Zoltán dirigálta a zenekart.), a BBC Szimfonikus Zenekar vagy az amszterdami Royal Concertgebouw Orchestra.
Repertoárjában a reneszánsz zenétől a kortárs művekig minden megtalálható. 1973-ban kinevezték a bolognai Teatro Comunale vezető karmesterévé, majd 1976-1977-ig a velencei Teatro La Fenice és 1978-1983 a milánói RAI zenekarának élén töltötte be ugyanezt a pozíciót. 1996 és 2000 között a düsseldorf-duisburgi Deutsche Oper zenei vezetőjeként dolgozott. 2001-2005-ig a lisszaboni Operaház főzeneigazgatója és a Portugál Szimfonikus Zenekar vezető karmestere, 2004-töl a római Operaház és a moszkvai Bolshoj Teater karnagya volt.
Peskó Zoltánnak, aki több neves európai operaháznak volt a vezető karnagya, s a világ számos szimfonikus zenekarának a vendégkarnagya, arra is volt gondja, hogy az olyan tehetséges honfitársait, mint Marton Éva, Kovács Kolos, Melis György, Európa zeneértő közönségének bemutassa.
Az elmúlt években Baden Baden, Berlin, Budapest, Pozsony, Köln, Lisszabon, a milánói Teatro La Scala, Róma, Velence, a Wien Modern és más zenei fesztiválok koncertjein vezényelt. Számos lemezfelvételt készített a CBS, Fonit-Cetra, Hungaroton, Sony, Supraphon és Wergo cégeknél.
Nemzetközi karrierje lenyűgöző: világszerte 18 országban összesen 64 szimfonikus zenekart vezényelt, az európai országok vezető zenekarainak mindegyikét (Berlini Filharmonikusok, BBC Szimfonikusok, Londoni Filharmonikusok, Müncheni-, Stuttgarti-, Frankfurti Szimfonikusok, a Francia Rádió Zenekarát, az amszterdami Concertgebouw zenekarát, a Leningrádi, Monte-Carloi, Stockholmi Filharmonikusokat, stb.), de a New York-i Filharmonikusokat is. Operakarmesterként 12 ország összesen 85 operaházában lépett fel szerte Európában és az Egyesült Államokban.
Peskó Zoltán és Magyarország
Peskó Zoltánt Ferencsik János javaslatára hívták vissza először Magyarországra a nyolcvanas évek elején, hogy legyen Ferencsik utódja az Állami Hangversenyzenekar (ÁHZ) élén, de ezt Peskó akkor elképzelhetetlennek tartotta. 2000-ben az akkori kulturális miniszter, Rockenbauer Zoltán kérte fel, hogy pályázzon a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára, de nem fogadta el a felkérést.
A magyar kultúra nemzetközi tolmácsolását külföldön élve is kötelességének tekintette Peskó Zoltán. Ezért vállal évek óta szerepet nyaranta a szombathelyi Bartók-szemináriumokon, ezért áll élén Kurtág György műveinek bemutatásában. A magyar nemzetközi fesztiválok, és zenekarok meghívását is elfogadó karmester a 90-es évektől több alkalommal fellépett Magyarországon, legutóbb a Magyar Állami Operaház 125. éves ünnepségsorozatának nyitóelőadását dirigálta:
"Rég hallottam az Operaházban zenei szempontból ennyire kiváló produkciót, erről Peskó Zoltán karmester már a nyitányban meggyőzte a hallgatóságot. A legjelesebb európai dalszínházak (a milánói Scalától kezdve a kelet berlini Deutsche Oper-en át a bécsi Staatsoper-ig) szívesen látott dirigense, a hatvanas években emigrált művész valóban nagyformátumú egyéniség (erről a kilencvenes évek végén egy felejthetetlen zeneakadémiai Missa Solemnis-interpretációban is tanúbizonyságot tett)." (Péterfi Nagy László)
Tihanyi László (zeneszerző, karmester, a LFZE rektor helyettese (2000-2004), 2004-től egyetemi tanára, a Széchenyi Művészeti Akadémia tagja) a karmester 70. éves születésnapjára írt köszöntőjében a következő szavakkal méltatja Peskó Zoltánt: "A 70 éves Peskó Zoltán személyében olyan művészt köszöntünk, aki pályája csúcsán áll. Aktivitása töretlen, érdeklődése sokirányú, tele van tervekkel, feladatokkal. Repertoárját ma is folyamatosan és minden irányban bővíti, állandóan figyel az újdonságokra, ma is ugyanolyan fontosnak tartja a bemutató-karmesteri feladatokat, mint fiatalabb éveiben." (Muzsika 2007/50/2)
Peskó Zoltán 2009. októberétől a Pannon Filharmonikusok zeneigazgatója, vezető karmestere.
Zenekarok, amelyekkel Peskó Zoltán koncertezett
Belgium:
Brüsszel, Flamand Rádió Zenekara
Anglia:
London, BBC Szimfonikus Zenekar
London, Londoni Filharmonikus Zenekar
Németország:
Baden-Baden, SWF Szimfonikus Zenekar
Berlin, Berlini Filharmonikus Zenekar
Berlin, Német Szimfonikus Zenekar
Berlin, Berlini Szimfonikus Zenekar (Színház)
Berlin, Scharoun Ensemble
Bochum, Bochumi Szimfonikusok
Köln, Gürzenich Zenekar
Köln, Nyugat-német Rádió Szimfonikus Zenekara
Duisburg, Duisburgi Filharmonikusok
Düsseldorf, Düsseldorfi Szimfonikusok
Frankfurt, Hessei Rádió szimfonikus Zenekara
Frankfurt, Ensemble Modern
Hamburg, Észak-német Rádió Szimfonikus Zenekara
Marl, Nemzeti Filharmonikus Zenekar (Magyarország)
München, Müncheni Filharmonikusok
München, Bajor Rádió Szimfonikus Zenekara
Saarbrücken, Svéd Rádió Szimfonikus Zenekara
Stuttgart, SDR Szimfonikus Zenekar
Stuttgart, Stuttgarti Filharmonikusok
Stuttgart, Stuttgarti Kamarazenekar
Finnország:
Helsinki, Rádió Zenekar
Franciaország:
Montpellier, Francia Rádió Zenekara
Nizza, Nizzai Operaház Zenekara
Párizs, Francia Nemzeti Rádió Zenekara
Párizs, Francia Rádió Nouvelle Filharmonikus Zenekara
Párizs, Ensemble Intercontemporain
Strasbourg, Strasbourg-i Szimfonikus Zenekar
Hollandia
Amsterdam, Concertgebouw Zenekar
Den Haag, Residentie-Zenekar
Hilversum, Rádió Szimfonikus Zenekar
Izrael
Jeruzsálem, Szimfonikus Zenekar (Rádió)
Tel-Aviv, Izraeli Kamarazenekar
Olaszország
Bologna, Comunale Színház Zenekara
Catania, Massimo V.Bellini Színház Zenekara
Firenze, Maggio Musicale Zenekar
Genova, Carlo Fenice Színház Zenekara
Milánó, Teatro alla Scala Zenekara
Milánó, RAI (Olasz Rádió és Televizió) Zenekara
Nápoly, RAI (Olasz Rádió és Televizió) Zenekara
Róma, Accademia Nationale di S.C. Zenekara
Róma, RAI (Olasz Rádió és Televizió) Zenekara
Róma, Teatro della Opera Zenekara
Torinó, RAI (Olasz Rádió és Televizió) Zenekara
Torinó, Teatro Regio Zenekara
Velence, Teatro La Fenice Zenekara
Monaco
Monte Carlo, Filharmonikus Zenekar
Oroszország
Leningrád, Leningrádi Filharmonikusok
Svédország
Stockholm, Stockholmi Filharmonikusok
Svájc
Bázel, B O G
Lugano, Svizzera Italiena Rádió és Televízió Zenekara
Zürich, Tonhalle-Zenekar
Szlovákia
Pozsony, Szlovák Filharmonikusok
Szlovénia
Ljubljana, Filharmonikusok
Spanyolország
Barcelona, Szimfonikus Zenekar
Madrid, Spanyol Rádió Zenekara
Csehország
Prága, Cseh Filharmonikusok
Prága, Prágai Kamarazenekar
Magyarország
Budapest, Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Budapest, Magyar Rádió zenekara
Pannon Filharmonikusok
Amerikai Egyesült Államok
New York, Filharmonikus Zenekar
Operaházak, ahol Peskó Zoltán vezényelt
Argentína
Buenos Aires, Teatro Colon
Németország
Baden-Baden, Stadttheater, production of SWF
Berlin, Akademie der Künste
Berlin, Deutsche Oper
Berlin, Hochschule für Musik
Berlin, Philharmonie
Berlin, Schauspielhaus
Berlin, Sender Freies Berlin
Köln, Operaház
Köln, Filharmonikusok
Donaueschingen - Fesztivál, production of SWF
Duisburg, Konzerthalle
Duisburg, Stadttheater
Düsseldorf, Operaház
Düsseldorf, Tonhalle
Frankfurt, Alte Oper
Frankfurt, Städtische Bühnen
Frankfurt, Hessischer Rundfunk, TV production
Hamburg, Konzerthaus
Hamburg, Észak-német Rádió
Hamburg, Állami Operaház
Schwetzinger Festspiele, co-production of SDR and the Opera Frankfurt