Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

A zongora négy arca - MÜPA

A zongora négy arca címmel nem mindennapi koncertsorozatot hirdet a Pannon Filharmonikusok a Művészetek Palotájában. A  zenekar tizedik évadát kezdi a fővárosban, ahol a teltházas koncerteken minden évadban olyan műsorral és közreműködőkkel lépnek fel, amely a gazdag választékból csemegéző budapesti közönség számára is kuriózum. A következő évadban a négy kiváló zongoraművész, Bogányi Gergely, Ránki Dezső, Frankl Péter és Fazil Say játszik a Pannon Filharmonikusokkal.

A novemberben induló sorozat „nulladik találkozásán” Jerome Pernoo, a legendás csellista közreműködésével, a csellóművész-karmester Bogányi Tibor vezényletével ígérkezik felejthetetlen koncert, a januári koncerten pedig a Bogányi testvérek tavalyi hatalmas sikerű közös játéka folytatódik. Idén januárban Bogányi Gergely Rahmanyinov II. zongoraversenyét játszotta testvérének, Bogányi Tibornak dirigálásával. A közönség és a hazai kritika által is kimagasló koncert után érezte a testvérpár, hogy ezt meg kell ismételni! 2013. januárjában Bartók II. zongoraversenyét hallhatjuk a testvérektől Ravel és Skrjabin műveinek társaságában.


Fazil Say ezúttal Ravelt játszik. 2010-ben a baranyai zenebarátok már megismerhették Fazil Sayt, az 1970-es születésű török zongoraművészt és zeneszerzőt, aki saját szerzeményét játszotta el. Fazil Say azóta világszerte egyre népszerűbb, a XXI. század meghatározó alkotójaként tartják már számon, s hazánkba is félévente kap meghívást. Az Ankarából induló, Németországban, a Berlini Konzervatóriumban tanult sokoldalú művész a Bécsi, a New York-i, a Szentpétervári és a BBC Filharmonikusok gyakori szólistája, Maxim Vengerovval adott világturnét, rangos fesztiválok állandó szereplője, emellett a jazzben is formabontó, új szerzeményekkel jelentkezik. Kortárs kompozíciói ugyancsak kedveltek szerte a világban, írt versenyműveket, oratóriumot és filmzenét is. Budapesten és Pécsett a következő évadban Ravel G-dúr zongoraversenyét fogja előadni.   


Frankl Péter (1935) az egyik legismertebb magyar zongoraművész a világban, bár sikerei jelentős részét már a határon túl érte el. 1957-ben kapta meg diplomáját a Zeneakadémián (Kodály Zoltán, Weiner Leó és Hernádi Lajos voltak a tanárai), ezt követően Párizsban, Münchenben és Rio de Janeiróban is nemzetközi versenyt nyert. 1958-ban, 23 évesen Liszt-díjat kapott és még ebben az esztendőben Párizsba  emigrált, 1962 óta pedig Londonban él. Világszerte elismert szólista, Pauk Györggyel és Ralph Kirschbaummal 28 évig működött nemzetközi hírű kamaratriójuk. 1989 óta vendégprofesszora az amerikai Yale Egyetemnek. Felesége ugyancsak magyar, és szintén zongoraművész, Feiner Annie. Frankl Péter több mint három évtizede évente egy-egy koncertre mindig hazatér.


A pécsi Kodály Központot Ránki Dezső próbálta ki először Maxim Vengerov vezénylete mellett.  Neves zongoraművészünk most a Művészetek Palotájában is színpadra lép a Pannon Filharmonikusokkal, mégpedig Mozart c-moll zongoraversenyével. A szólisták gyakran hangoztatják, Mozartot könnyű elővenni, de a legnehezebb könnyedén és jól játszani. Az 1951-es születésű Ránki Dezső pályafutása sokáig párhuzamosan haladt Kocsis Zoltánéval: 22 esztendősen ő is Liszt-díjas lett, szintén kétszeres Kossuth-díjas, fiatalon megnyert több nemzetközi versenyt, majd a világ legjobb együtteseivel bejárta a Földgolyót ám ő mindvégig hűséges maradt hangszeréhez. Emellett a kamarazene játszik megkülönböztetett szerepet az életében: három évtizede rendszeresen koncertezik a világ minden pontján feleségével, Klukon Edittel, bemutatták a négykezes, illetve kétzongorás irodalom nagy részét.

Vissza

Rendezvénynaptár

Nincs találat!