Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Híd a magyar kultúra napján

Egy koncert , mely összeköti múlt és jelen zeneművészetét.

A híd címmel ad koncertet a Pannon Filharmonikusok 2015. január 22-én, a magyar kultúra napján.

A zenekar értelmezésében a kultúra olyan közeg, mely folyton megújuló hidat épít művész és közönsége, valamint a különböző társadalmi csoportok között. A kultúra az idegen nemzetek közös nyelve, olyan híd, melynek segítségével az eltérő kifejezésmódok átjárhatóvá, nyitottá válnak. A zeneművészet mint a kulturális élet hangsúlyos szereplője mind szerzői mind előadói oldalról hasonló funkciót tölt be.

A január 22-i koncert műsorán három magyar szerző zeneműve szerepel. A hangverseny nyitó és zárószámát, Dohnányi Ernő Ünnepi nyitányát és Weiner Leó Csongor és Tünde című szvitjét, azaz az elmúlt század zenetörténetének két fontos pontját Wolf Péter mai Zongoraversenye hídként köti össze nemcsak egymással, de a jelenkorral is.

A csütörtöki hangversenyen a Pannon Filharmonikusok kiemelt vendége lesz Wolf Péter, az Erkel-díjjal kitüntetett (2005) zeneszerző is, aki sokoldalú alkotói pályát tudhat maga mögött, zongoristaként, karmesterként és hangszerelőként is elismert művész. A könnyűzenei műfaj kedvelői a szerzőt elsősorban táncdalairól ismerhetik (Most kéne abbahagyni, Elsöpri a szél), de Wolf Péter jegyzi a jól ismert magyar rajzfilm, a Dargay Attila-féle Vuk zenéjét (1981) is. Kevesen tudják róla, hogy rendszeresen komponál komolyzenei darabokat, holott számos verseny- és kórusmű szerzője. A koncerten felcsendülő Zongoraverseny szólistája Balog József zongoraművész.

Dohnányi Ernő Ünnepi nyitányát Buda, Pest és Óbuda egyesítésének ötvenedik évfordulójára komponálta a szerző. A jól ismert nemzeti dallamokat felidéző, remekbeszabott kompozíció ünnepi hangulata ellenére a szerzőjére jellemző játékossággal megkomponált, felemelő muzsika.

Weiner Leó Csongor és Tündéjében különböző művészeti ágak találkoznak, a darabban az irodalom, a színház és a zene világa kapcsolódik egybe. A szerző hattételes zenekari szvitje látványos hangszerelési megoldásaival, és mély líraiságával méltó párja Vörösmarty Mihály drámai költeményének.

Vissza

Rendezvénynaptár

Nincs találat!