Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Ethos et Spiritus

2008. szept 18 19:30 | PTE Romhányi Aula

Breitner-bérlet 2010/2011 | Gyermán-bérlet 2010/2011 | Kodály-bérlet |

    Műsor

  • Dohnányi Ernő: Szimfonikus percek
  • Bartók Béla-Kocsis Zoltán: Hét zenekari darab
  • Vidovszky László: Kilenc Kurtág-köszöntő korál kiszenekarra
  • Johannes Brahms: Kettősverseny

Zenekar

Pannon Filharmonikusok

Vezényel

Hamar Zsolt

Budapesten született. Hatéves korában kezdett zongorázni, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban
zeneszerzést tanult. A Zeneakadémia zeneszerzés szakát Petrovics Emil osztályában végezte, a karmesterképzőn Lukács Ervin és Gál Tamás tanította. Kiváló eredménnyel diplomázott 1995-ben. A Portugál Rádió Nemzetközi Karmesterversenyén 1997-ben, valamint a 6. Nemzetközi Antonio Pedrotti Karmesterversenyen 1999-ben első helyezést… Bővebben

Közreműködik

Fenyő László

gordonka

Amióta 2004-ben, Kronbergben megnyerte a Nemzetközi Pablo Casals Gordonkaversenyt, Fenyő Lászlót (1975) úgy tartja nyilván a közvélemény, mint aki a csellisták világelitjéhez tartozik. Mind a közönség, mind a kritikusok az egyik legizgalmasabb, legfelkavaróbb művészként ünneplik, aki egészen egyedülálló módon képes… Bővebben

A műsorról

Dohnányi, Bartók–Kocsis, Hamar, Brahms
Az elmúlt évad Dohnányi gyönyörű művével, a d-moll szimfóniával fejeződött be, így az új egyenes folytatása a befejezettnek: a Szimfonikus percek egy öttételes zenekari mű, melynek 1933-as bemutatója után Tóth Aladár így ír: „Csupa harmónia, formásság és könnyedség…, ahol csintalankodik vagy szeszélyeskedik, ott is csupa dalolás, szellemessége mindig egyúttal lelkesség is…, mely nem csak a szellemet szórakoztatja, hanem felüdíti a lelket is.”
Kocsis Zoltán, aki kivételes tehetsége folytán különösen színesen zongorázik, több Bartók-művet hangszerelt meg, ebből hallunk egy sorozatot. Kevés az a gyakorló előadóművész, aki állandó késztetést érez komponálásra, és ezt meg is teszi. Ezen a koncerten ismét egy Hamar Zsolt-bemutatónak tapsolhatunk.
Brahms 1887-ben komponálta Kettősversenyét, eredetileg szimfóniának szánta – az ötödiknek –, erről a koncepcióról a mű nagyszabású előadói apparátusa tanúskodik. Ekkor ír a mester utoljára nagyzenekarra, azonban ezt oly mesteri módon kezeli, hogy mindig a két koncertáló hangszer kamarazenéjéhez nyújt stílusos keretet. Gyönyörű témák, briliáns kadenciák váltakoznak a háromtételes kettősversenyben. Különösen emlékezetes maradhat a harmadik tétel szűnni nem akaró daktilusokban lüktető lendületes dallama.

FÜLSZÖVEG | A koncerthez kapcsolódó beszélgetésről részletek...

Rendezvénynaptár

Nincs találat!