Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Ethos et Spiritus

2008. okt 16 19:30 | PTE Romhányi Aula

Breitner-bérlet 2010/2011 | Gyermán-bérlet 2010/2011 | Kodály-bérlet |

    Műsor

  • Joseph Haydn: f-moll szimfónia ('La passione') Hob. 49
  • Wolfgang Amadeus Mozart: A-dúr hegedűverseny K. 219
  • Ludwig van Beethoven: VIII. (F-dúr) Szimfónia

Zenekar

Pannon Filharmonikusok

Vezényel

Ménesi Gergely

Ménesi Gergely (született 1970-ben Budapesten) igen fiatalon kezdte zenei tanulmányait. Első zenekari tapasztalatait már tizenéves korában megszerezte; a Szent István Gimnázium Szimfonikus Zenekarában hegedült. Később zongorázni, orgonálni tanult és több kórusban is énekelt.

Karvezetői és karmesteri diplomáit (ez utóbbit kitüntetéssel) a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián /Zeneművészeti Egyetem/ szerezte… Bővebben

Közreműködik

Szabadi Vilmos

hegedű

Tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán Halász Ferenc irányítása alatt 1983-ban fejezte be, és egy évvel később már az intézmény legfiatalabb tanáraként tanít. Posztgraduális tanulmányait Ruggiero Ricci-nél, Végh Sándornál és Fenyves Lórántnál végzi. Az eltelt évek alatt számtalan mesterkurzust adott… Bővebben

A műsorról

Haydn, Mozart, Beethoven
Nagyszerű dolog a bécsi klasszikus kor három nagyját egy hangversenyen hallani. Az „Ethos et Spiritus” talán ebben a korban, ebben a stílusban nyilvánul meg legtermészetesebben. Haydn mester száz-egynéhány szimfóniájának kimeríthetetlen változatosságából most a „La passione” című művét halljuk. Persze a nevet most sem Haydn adta, mint a legtöbbhöz, ezt is az utókor ragasztotta hozzá. Ezek az elnevezések azonban fölöttébb találóak: a szenvedély alcím jól illik e viharos temperamentumú, sötét tónusú zenére.
Mozart egyetlen esztendő alatt (1775, ekkor 19 éves) öt hegedűversenyt komponált. A megszólaló A-dúr meglepetésekkel teli. Az indulás, a szólóhangszer bemutatkozása mind Mozart kimeríthetetlen fantáziáját bizonyítja. Finoman differenciált ritmika adja a lassú tétel dallamosságát és báját. A zárótétel is nyugodt menüett, izgalmat a középrészben felhangzó törökös hangvételű epizód okoz, amely már a Szöktetés a szerájból című opera előfutárának tekinthető.
Nem gyakran hangzik el koncerteken Beethoven VIII. szimfóniája. Ez a kései darab azonban több és mélyebb, mint amit a felületes találkozás jelenthet: hallgathatjuk gondtalan csillogásnak, azonban sodró tempói, dübörgő fortissimói, furcsa menüettje nyugtalanságot sejtet. Kedves színfolt a második tétel, amely nem is igazán lassú: Beethoven ezzel állít szellemes emléket Mälzelnek, a metronóm feltalálójának.

FÜLSZÖVEG | A koncerthez kapcsolódó beszélgetésről részletek...

Rendezvénynaptár

Nincs találat!