Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Ethos et Spiritus

2008. dec 11 19:30 | PTE Romhányi Aula

Breitner-bérlet 2010/2011 | Gyermán-bérlet 2010/2011 | Kodály-bérlet |

    Műsor

  • Mogyeszt Petrovics Muszorgszkij: Éj a kopár hegyen
  • Szergej Rahmanyinov: I. (fisz-moll) zongoraverseny, op. 1
  • Pjotr Iljics Csajkovszkij: Hattyúk tava - szvit - Finale

Zenekar

Pannon Filharmonikusok

Vezényel

Hamar Zsolt

Budapesten született. Hatéves korában kezdett zongorázni, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban
zeneszerzést tanult. A Zeneakadémia zeneszerzés szakát Petrovics Emil osztályában végezte, a karmesterképzőn Lukács Ervin és Gál Tamás tanította. Kiváló eredménnyel diplomázott 1995-ben. A Portugál Rádió Nemzetközi Karmesterversenyén 1997-ben, valamint a 6. Nemzetközi Antonio Pedrotti Karmesterversenyen 1999-ben első helyezést… Bővebben

Közreműködik

Mariangela Vacatello

1982-ben Castellammare di Stabia-ban (Nápoly környéke) zenész családban született, ahol 4 éves korában kapta az első zongoraleckéket. Tanárai Aldo Tramma, majd az imolai zongoraművészeti akadémián Franco Scala. Master tanulmányait ebben az intézményben, 2006-ban fejezte be. A milánói konzervatóriumban Riccardo Risaliti… Bővebben

A műsorról

Muszorgszkij, Rahmanyinov, Csajkovszkij
Ez a program szellemesen tallóz az orosz zene korszakaiból, nagyjaitól. Muszorgszkij őserejű látomása Gogol Szent Iván-éj című drámája nyomán született. A művet Rimszkij-Korszakov hangszerelte, sőt a kompozíció befejező munkáit is ő végezte el. Bizonyos értelemben rokon Berlioz Fantasztikus szimfóniájának Boszorkányszombat című tételével. Láttatóan idézi fel egy boszorkányszombat történéseit, mígnem megkondul egy közeli templom harangja, mely elűzi a sötétség szellemeit.
Rahmanyinovot – beleértve az élő és elhunyt zongoraművészeket is – mint a világ egyik legjobbját tartják számon. Ebből következik versenyszólamainak hallatlan nehézsége, virtuozitása. Művészete Csajkovszkij nyomdokain halad, bár egy emberöltővel fiatalabb nála. Stílusa mégsem idejétmúlt. Tökéletesen elsajátította a XX. századi zeneszerzés technikáját, hangszerelése csillogóan színes, mozgalmas. Romantikus dallamai korszerű köntösben válnak izgalmassá.
Csajkovszkij Hattyúk tava című balettje az egyik legtöbbet játszott balett az operaházak repertoárjában. Ahhoz, hogy koncertpódiumon is felhangozzék, természetesen némi változtatásra van szükség. Nem véletlenül alakult ki már a XX. század elején az a zeneszerzői gyakorlat, hogy színpadi műveikből hangversenytermi használatra ún. szviteket készítsenek. Sok ilyet ismerünk: Ravel Daphnis és Cloé szvitjeit, Kodály Háry-szvitjét stb. Csajkovszkij balettjének legszebb tételei hangzanak fel ezen az estén.

FÜLSZÖVEG | A koncerthez kapcsolódó beszélgetésről részletek...

Rendezvénynaptár

Nincs találat!