Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Ethos et Spiritus

2009. febr 19 19:30 | PTE Romhányi Aula

Breitner-bérlet 2010/2011 | Gyermán-bérlet 2010/2011 | Kodály-bérlet |

    Műsor

  • Bartók Béla: Táncszvit
  • Szergej Rahmanyinov- Kocsis Zoltán: Nyolc dal
  • Richard Strauss: Aus Italien

Zenekar

Pannon Filharmonikusok

Vezényel

Kocsis Zoltán

1952-ben született Budapesten, ötéves korában kezdett zongorázni. 1963-tól a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola zongora és zeneszerzés szakos tanulója volt, majd 1968-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója lett Kadosa Pál és Rados Ferenc tanítványaként.
Nemzetközi karrierje 18 éves korában a Magyar Rádió Beethoven-versenyének megnyerésével indult, néhány év alatt szinte berobbant a… Bővebben

Közreműködik

Fekete Attila

tenor

1973-ban született Budapesten, jelenleg a Magyar Állami Operaház egyik legfiatalabb tenoristája. 1998-ban még főiskolásként debütált az Operaházban, ahol a Bohéméletben Parpignol, a Saloméban az I. zsidó szerepét énekelte. Volt már Gounod Rómeója és Faustja, Bellini Normájában Pollione, Az álarcosbál Riccardója,… Bővebben

A műsorról

Bartók, Rahmanyinov–Kocsis, R. Strauss
Kocsis Zoltán koncertjén ismét betekinthetünk az alkotó-hangszerelő karmester-zongoraművész műhelyébe. (Szűkszavúan meg sem lehet fogalmazni tevékenységének sokrétűségét.) Bartók Táncszvitje után Rahmanyinov-dalok általa hangszerelt sorozatát mutatják be. De első számként a Táncszvit! 1923-ban Pest, Buda és Óbuda egyesítésének ötvenéves jubileumát Bartók Béla a Táncszvit komponálásával ünnepelte meg, melyet a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara mutatott be Dohnányi Ernő vezényletével. Különös, igen erős hatású zene. Az első tétel barbár, emlékezet előtti időket sejtető ritmusa és tematikája a szó szoros értelmében is tágul, és válik az ismert népzenei, emberi hangvételt idéző, sodró lendületű fináléjává. A darab valamennyi témája Bartók eredeti invenciója, bár zenei anyaguk a népdal természetességével hat. Kocsis Zoltán előadása, értelmezése – lévén a legelfogadottabb Bartók-interpretátor – izgalmas élménynek ígérkezik.
Richard Strauss műve, az Aus Italien szimfonikus fantázia nem a leggyakrabban játszott mű Strausstól. Tulajdonképpen 1886-os születésével közvetlenül megelőzi az ismert, gyakran bemutatott nagy szimfonikus költeményeket. Operái mellett Strauss ebben a műfajban alkotott nagyot: hatását, furcsán csillogó hangszerelését tulajdonképpen nem tudta elkerülni az őt követő nemzedék.

FÜLSZÖVEG | A koncerthez kapcsolódó beszélgetésről részletek...

Rendezvénynaptár

Nincs találat!