Pannon Filharmonikusok

www.pfz.hu
Regisztráció

europa cantat

civitatis

Évadzáró hangverseny - Harmonia Humana - Pécs 2007/2008

2008. máj 29 19:30 | PTE Romhányi Aula

Breitner-bérlet 2010/2011 | Gyermán-bérlet 2010/2011 | Kodály-bérlet |

    Műsor

  • Bartók Béla: Magyar parasztdalok
  • Mihály András: Csellóverseny
  • Dohnányi Ernő: I. szimfónia d-moll op. 9

Zenekar

Pannon Filharmonikusok

Vezényel

Hamar Zsolt

Budapesten született. Hatéves korában kezdett zongorázni, majd a Bartók Béla Konzervatóriumban
zeneszerzést tanult. A Zeneakadémia zeneszerzés szakát Petrovics Emil osztályában végezte, a karmesterképzőn Lukács Ervin és Gál Tamás tanította. Kiváló eredménnyel diplomázott 1995-ben. A Portugál Rádió Nemzetközi Karmesterversenyén 1997-ben, valamint a 6. Nemzetközi Antonio Pedrotti Karmesterversenyen 1999-ben első helyezést… Bővebben

Közreműködik

Perényi Miklós

gordonka

Világhírű gordonkaművész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára. Rendkívüli tehetségként már hétéves korában felvételt nyert a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola előkészítő tagozatára, ahol előbb Zsámboki Miklós, majd 1959-től Banda Ede tanítványa lett, Simon Alberttől előadóművészetet és műelemzést tanult. Első… Bővebben

A műsorról

Évadzáró hangverseny – természetesen a magyar zene jegyében. Indításként Bartók Béla (1881-1945) Magyar parasztdalok. A mű az 1914-1918 között közreadott Tizenöt magyar parasztdal ének-zongora eredetijéből Bartók által 1933-ban készített hangszerelés, zenekari változat. A meghangszerelt zenekari sorozat a dalok közül a 6.-al (Angoli Borbála) indul, tartalmazza a 7-12 számozott népdalokat, valamint a 14.-et (összegyűltek, összegyűltek az izsapi lányok) és egy szöveg nélküli dudadallamot.
Mihály András (1917-1993) Csellóversenye a gordonkaművészként induló zeneszerző szuverén biztonságát tükrözi a versenyszólam komponálásában. Bemutatója 1953. (Pécsi bemutató: 1954[!] Cselló: Sassy Iringó, vezényel a szerző. Ugyanezen hangversenyen Zathuretzky Ede Bartók: II. Hegedűversenyét adja elő. A hangverseny a Magyar Zene Ünnepi Hetének egyik rendezvénye.) A versenymű három tételének címe utal ezek hangulatára, mondanivalójára. Tételek. I. Poema. Allegro; II. Ballada. Andante; III. Capriccio. Presto. A csellóverseny megírásáért Mihály András Kossuth-díjban részesült.
Dohnányi Ernő (1877-1960) érdemtelenül ritka szereplője hangversenyéletünknek. I. szimfóniája (d-moll op. 9) 1901-ben keletkezik, egy év múlva mutatják be Manchesterben. A szerző ekkor már ünnepelt zongoraművész, Rengeteget koncertezik Európában, Amerikában egyaránt, mégis állandóan hazautazik és intenzíven komponál. Nem merészen újító, szinte megrögzötten tonális. Harmóniavilága Brahms-nál kezdődött, de Wagner, Strauss, Debussy nyelvét is sajátjaként kezeli. Kromatikán és disszonanciákon ét szinte a tizenkétfokúságot jelez, azonban már a téma végére érve megnyugtatóan tonális. (Op. 48. Passacaglia) Intellektuális muzsikus. Intellektusát annak a célnak szolgálatába állította, amelyhez leginkább volt intellektusra szükség: a formának, a szerkesztésnek, az ellenpontnak – a zenei intellektus e legmagasabbrendű termékének – szolgálatába.

Rendezvénynaptár

Nincs találat!